کشیدگی ردیف و محتوا

نکات ایمنی در حین کار با نردبان

نردبان چیست؟

نردبان دو قطعه از جنس های متفاوت است که به صورت عمودی شکل گرفته و به صورت افقی به هم متصل شده اند. در واقع اتصالات عمودی و افقی با اندازه های معین و تعریف شده در تعداد پله های مشخص را نردبان می گویند.

نردبان یکی از قدیمی ترین ابزاری است که انسان برای رسیدن به ارتفاعات از آن استفاده کرده است. در واقع این وسیله یک ابزار مناسب ارتفاع گیر است که امروزه در مدل ها و اندازه های مختلف ساخته می شود و در مشاغل و موقعیت های مختلف قابل استفاده است، این ابزار کاربردی در حال حاضر کاربردهای متفاوتی دارد و در ساخت آن از مواد مختلفی استفاده شده است.

کاربرد نردبان چیست؟

در واقع موارد استفاده از نردبان متفاوت است و هر مدل از این دستگاه با توجه به کارایی خود در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از نردبان برای انجام کار در ارتفاع استفاده می شود و ارتفاع ممکن است اندازه های مختلفی داشته باشد و بسته به آن انواع مختلفی از نردبان وجود دارد. در ادامه این مطلب و برای شناخت بهتر نردبان و انواع آن به ارائه آنها می پردازیم. در زیر کاربرد پله را به صورت اسمی معرفی می کنیم.

 • برای نصب پرده و آویز استفاده می شود
 • برای نظافت سقف و کابینت …
 • برای نقاشی سقف و ارتفاع استفاده می شود
 • برای ساخت و سازهای بلند استفاده می شود
 • برای تعمیرات در ارتفاع استفاده کنید
 • برای جوشکاری در ارتفاع استفاده می شود

در مقالات قبلی به بحث معرفی انواع نردبان پرداخته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

نکات ایمنی در حین کار با نردبان

در این قسمت به یک موضوع مهم می پردازیم و نکات ایمنی در حین کار با نردبان را بررسی می کنیم. با توجه به اینکه هنگام استفاده از نردبان در ارتفاع هستیم و ممکن است خطراتی مانند شکستن پاها یا سقوط از ارتفاع به همراه داشته باشد که برای رفع این خطرات باید در هنگام استفاده از نردبان به نکات مهمی توجه کنیم. انجام دادن. در زیر به مهم ترین نکات ایمنی هنگام استفاده از نردبان اشاره می کنیم.

 • هنگام کوهنوردی از هر دو دست خود استفاده کنید.
 • از کفش مناسب استفاده کنید.
 • به نردبان تکیه نکنید.
 • هنگام کوهنوردی بار حمل نکنید.
 • به طرفین به نردبان تکیه نکنید.
 • نردبان را روی سطوح ناپایدار قرار ندهید.

نحوه صحیح استفاده از نردبان

 1. قبل از استفاده از نردبان یا بالا رفتن از آن، همیشه مطمئن شوید که سطحی که نردبان روی آن قرار می گیرد همسطح باشد و با خیالی آسوده از آن استفاده کنید.
 2. وقتی می خواهید از پله ها بالا بروید باید در هنگام بالا رفتن با او روبرو شوید و یکی یکی با دستان خود او را بگیرید و سپس بالا بروید.
 3. یک نکته بسیار محتمل این است که هرگز نباید به پشتی نردبان تکیه دهید.
 4. همیشه هنگام استفاده از نردبان در قسمت میانی نردبان بایستید تا تعادل شما حفظ شود و در هنگام صعود به حالتی برسید که وزن شما وارد وسط نردبان شود و سپس به آرامی بالا بروید.
 5. بین نردبان و بدن کاربر باید حداقل سه نقطه مطابقت وجود داشته باشد که شامل دو پا و یک دست یا دو دست و یک پا می شود.
 6. هنگام استفاده و کار روی نردبان، همیشه آن را با یک دست محکم بگیرید.
 7. به هیچ وجه از سه پله بالای نردبان استفاده نکنید، در غیر این صورت تکیه گاه مطمئنی نخواهید داشت و هنگام استفاده از آن تعادل مناسبی نخواهید داشت.
 8. هنگام استفاده از پله های بلند توصیه می شود از کمربند ایمنی استفاده کنید و بهتر است نردبان را به نرده بسته ببندید تا تعادل فرد حفظ شود و سلامت فرد از خطرات احتمالی در امان بماند.
 9. هنگام ایستادن روی نردبان از جابجایی آن از مکانی به مکان دیگر یا افزایش طول آن خودداری کنید.

جمع بندی:

نردبان وسیله ای کاربردی است که از طریق آن می توانیم کار را در ارتفاع انجام دهیم یا از آن برای رسیدن به ارتفاع کمک بگیریم و به کمک آن کار خود را انجام دهیم. انواع مختلفی از پله ها وجود دارد که می توان آنها را بر اساس دسته بندی های مختلف طبقه بندی کرد. در مقاله نردبان چیست، تعریف کامل و جامعی از این وسیله کاربردی ارائه دادیم و انواع پله ها و راهنمای خرید آنها را توضیح دادیم.

از آنجایی که نردبان جزء مجموعه محصولات وب سایت امیران فلز می باشد و در سایزها و انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می شود، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان خرید نردبان با همکاران ما تماس بگیرید.